Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.

Mobilny komfort

08.02.2022

Nowoczesne wnętrza odzwierciedlają „mobilny” styl życia zmieniającego się społeczeństwa. Preferencje nowych pokoleń konsumentów wywarły rewolucyjny wpływ również w dziedzinie nieruchomości biurowych.  Rosnące potrzeby i wymagania sprawiły, że  wartością nadrzędną stała się wielofunkcyjność wnętrza oraz mebli biurowych. Miarą komfortu jest dziś szybka możliwość zmiany aranżacji przestrzeni.  

Dzisiejsze wnętrza biurowe mają swoje korzenie w modernistycznej  koncepcji wnętrz oraz wpisują się w ideologię Le Corbusiera, który uważał, że "Dom jest maszyną do mieszkania". Dziś biuro stało się mechanizmem, który każdy z użytkowników biura może dostosować do własnych potrzeb. Pracownik to indywidualność z zupełnie odmiennymi preferencjami. To właśnie ten fakt przyczynił się do zmiany podejścia podczas projektowania wnętrz. Liczy się komfort. Przed architektami zostało również postawione pytanie czy dotychczas najmodniejsza przestrzeń typu „open space” jest również tą najbardziej odpowiednią dla pracowników?

 

Badania nad komfortem

Badania z zakresu komfortu pracy w otwartej przestrzeni niejednokrotnie zostały przeprowadzone  w Holandii. Tamtejsi naukowcy potwierdzili fakt, że takie wnętrze nie zawsze sprzyja twórczej pracy. Potwierdzili i udokumentowali oni fakt znany, każdemu pracownikowi. Przestrzeń otwartego planu  jednoznaczna jest z odgórnym ustawieniem temperatury, poziomu światła i natężenia dźwięków. Przy popularności tego typu biur zdarza się, że jakiekolwiek zmiany warunków pracy, bezpośrednio wpływające na pracownika warunków pracy są niemożliwe. Pracownik, który nie ma możliwości dopasowania warunków pracy odpowiednio pod swoje potrzeby działa mniej produktywnie.

W latach 50 zupełnie odmieniło się podejście, które dotychczas propagował prekursor otwartej przestrzeni, architekt Frank Lloyd Wright. Wszystko za sprawą niemieckiej grupy architektów Quickborner, to właśnie oni zaproponowali oddzielenie od siebie stanowisk pracy małą ścianą.

W Polsce początek takiego aranżowania przestrzeni przypada na lata 90. XX wieku. W tym czasie pojawiła się również koncepcja podziału przestrzeni za pomocą ścian szklanych. Mają one zapewniać przede wszystkim komfort pracownikom.

 

Mobilne rozwiązania

Przestrzeń biurowa postawiła przed nami nieco szersze wymagania, niż tylko klasyczne ściany działowe. Ściany mobilne to produkt, który ułatwia funkcjonowanie pracowników w wielkopowierzchniowych biurach typu „open space”.  Jak dowodzą badania, każdy pracownik ponad wszystko ceni sobie w pracy biurowej komfort i poczucie prywatności. Z tej potrzeby narodził się nowy produkt – ściany mobilne będące gwarantem komfortu i najwyższej estetyki przestrzeni biurowej.  To szerokie możliwości aranżacji przestrzeni bez ograniczeń długości ściany. Ogromną zaleta takiego zastosowania jest możliwość dopasowania modułów do każdego pomieszczenia, oraz potrzeb jego użytkowników. Ściana mobilna może stać się stałym elementem biura, lub szybką formą reorganizacji przestrzeni.   Funkcjonalność gwarantują zamontowane drzwi jednoskrzydłowe, dzięki którym ściany mogą dzielić przestrzeń w dowolny sposób bez konieczności gwarantowania dodatkowych przejść.  Moduły z łatwością zasuwane i rozsuwane są manualnie. Profile ściany mobilnej zaprojektowane są tak, by zachować jak największą przezierność – około 87% całej powierzchni modułów stanowi część przezierna.

  

Historia ścian mobilnych

Wydawać by się mogło, że ściany mobilne to nowoczesny produkt stworzony z potrzeby prywatności w biurze. Potrzeba ta jak i same ściany istnieją już od wieków. Składane przegrody pokojowe po raz pierwszy powstały w Chinach około IV wieku p.n.e. Te wczesne chińskie parawany pełniły funkcję zarówno wyposażenia, jak i dekoracji, Były to ciężkie ozdobne dzieła sztuki, a co za tym idzie ich ceny sięgały wyjątkowo wysokich sum. Rozmiar i waga takich parawanów utrudniały swobodne przesuwanie, ponieważ osiągały równie duże jak i cena wartości.

 

Jedno wnętrze wiele zastosowań

Wyznacznikiem nowoczesnego biura jest bez wątpienia wielofunkcyjność. Dynamika i różnorodność pracy wymaga rozwiązań projektowych, które sprawią, że przestrzeń biurowa będzie czymś więcej niż tylko wnętrzem z biurkami.  Zapewne każdemu pracownikowi przytrafiło się kiedyś niespodziewane spotkanie, w momencie, w którym wszystkie dostępne sale konferencyjne były zajęte. Mobilne ściany działowe maja zapobiegać takim historiom, to możliwość wydzielenia przestrzeni bez konieczności psucia planów i rezerwacji. Watro zaznaczyć, że poza funkcją czysto praktyczną, ściany modułowe to również dodatkowy element wizualny we wnętrzu, mający wpływ na jego estetykę.  Klasyczna wersja szklanej ściany, to nowoczesny akcent, nadający minimalistycznego charakteru wnętrzu. Jednak moduły nie muszą stworzone być tylko ze szkła. Płyta meblowa, która jest również częstym rozwiązaniem wpisuje się w nurt nowoczesnych biur w duchu natury. Takie duże przestrzenie pokryte mogą zostać również designarską tapetą, bądź folią.

  

Komfort ciszy

Jedną z większych wad przestrzeni typu open space jest ciągły hałas. Gwar i  dźwięki dochodzące  z otoczenia biurowego sprawiają, że osiągnięcie pełnego skupienia na wykonywanej pracy jest wręcz niemożliwe.  Łatwym sposobem na zapewnienie komfortu akustycznego pracownikom jest właśnie ściana mobilna. Produkt zapewnia izolacyjność akustyczną Rw do 49dB przy użyciu tafli szklanej, oraz Rw do 44dB przy użyciu płyty meblowej. Ściana mobilna jest więc rozwiązaniem w biurach z otwartą przestrzenią, w której brak dodatkowych miejsc do spotkań czy indywidualnych rozmów. Podział wnętrz ścianą zapewnia prywatność

  

Biuro post-covidowe

Nowa rzeczywistość związana z pandemią przyczyniła się do stworzenia odmiennego modelu projektowania powierzchni biurowych. Czas ten wymaga dogłębnej analizy potrzeb danej firmy i jej pracowników. Praca hybrydowa zmusza do stworzenia bezpiecznej przestrzeni, która zachęci do powrotu z home office. Aktualne wymagania to nie tylko biura dobrze zaprojektowane o wysokiej estetyce, to przede wszystkim bezpieczeństwo przebywania w dużych grupach.  Model open space, który jest najbardziej popularny i znany w większości biurowców, przechodzi przemianę.  Otwarty plan dzielony jest za pomocą ścian szklanych oraz ścian mobilnych.  Moduły zmieniają swoją funkcję, zależnie od potrzeb również w zakresie przezierności. Dzięki ruchomym częściom można tworzyć wariacje na temat  jednego, prostego, wydawać by się mogło wnętrza.

Ściany modułowe to kompromis pomiędzy open space, a elementami prywatności, której aktualnie, jak nigdy pracownicy potrzebują. Jest to również sposób na szybkie przearanżowanie przestrzeni i gwarancją bezpieczeństwa i komfortu.