Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.

Naturalna strona biur. Think Biophilic

26.06.2021

Obecność przyrody zmniejsza stres, zwiększa kreatywność, jasność umysłu i poprawia nasze samopoczucie. Biophilic design to stale rozwijający się trend w projektowaniu przestrzeni biurowych, który funkcjonuje w zgodzie z naturą, koncentruje się na człowieku, jego potrzebach oraz zdrowiu. To projektowanie i realizacja będąca niesprzeczna z ideą biofilii. 

W zgodzie z naturą
Biophilic design ostatnimi czasy stał się istotą efektywnego budownictwa. Jego ideą nadrzędną jest człowiek. Określenie to wywodzi się od słowa „biofilia”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „miłość do natury”. Pojęcie to zostało spopularyzowane przez Edwarda O. Wilsona – amerykańskiego biologa, który przez lata obserwował proces przenoszenia się ludzi ze wsi do miast. Utrata bezpośredniego kontaktu z roślinnością, ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Biophilic design jest elementem mającym na celu skrócenie dystansu miedzy człowiekiem, a naturą.

„Biophilic design bada w jaki sposób zastosowanie elementów przyrody oraz jej procesów wpływa na design produktów wprowadzonych na rynek – takich, z których korzystamy na co dzień w pracy oraz domu” – mówi Olivier Heath założyciel Heath Design Ltd.

tdg_eset_int_055

Wnętrza pełne roślin
Zwiększona świadomość potrzeb pracowników, wymusza nowe kierunki projektowe przestrzeni biurowej. Stosowane są więc zabiegi, mające na celu zapewnienie najlepszych warunków pracy. Jednym z nich jest wprowadzenie jak największej ilości roślin do wnętrz. W praktyce do wnętrz wprowadzane są czynniki będące nawiązaniem do natury w postaci: roślin doniczkowych lub „żywych ścian”. Przestrzenie projektowane w duchu tej koncepcji dopełniane są również naturalnymi materiałami, tkaninami oraz oświetleniem. Intensyfikacja obowiązków zawodowych jest efektem zacierania się granic pomiędzy domem, a pracą w biurze. Przestrzeń biurowa staje się wiec naszym drugim domem. Dlatego, też nakłada się coraz większy nacisk na jej odpowiednią aranżację.

Istotne jest by projektowane wnętrza był w zgodzie z naturą człowieka. Projektując bezpośrednie lub pośrednie wzorce, wpływamy na ludzką reakcję, której towarzyszy ekscytacja, motywacja, kreatywność, a także skupienie oraz regeneracja. Wprowadzanie do wnętrz rozwiązań mających na celu zabezpieczenie prostych potrzeb człowieka przekłada się na redukcję stresu, polepszenie zdrowia fizycznego. Te pozytywne zmiany kształtują się w jednostkach mających stały kontakt z naturą. Rośliny oprócz wprowadzenia do przestrzeni walorów estetycznych oddziałują również na nasze samopoczucie, dlatego ich obecność w czasach cyfryzacji i coraz większego zanieczyszczenia powietrza stała się kluczowa. Biophilic design jako styl projektowania szybko zyskuje na popularności, a architekci i projektanci zaczynają postrzegać go jako integralną część każdego projektu budynku komercyjnego i publicznego.

Naturalne połączenia
CreoConcept stało się integralną częścią projektów w duchu biofilii. Szklane ściany działowe są idealnym rozwiązaniem pod kątem utrzymania odpowiednich warunków do funkcjonowania roślinności. Dodatkowo zapewniają maksymalne doświetlenie pomieszczenia oraz wyeksponowanie dużych naturalnych połaci zieleni.

Szkło w połączeniu z aluminium oraz nasyconą zielenią roślin jest gwarantem wysokiej estetyki. Więź tych elementów zapewnia użytkownikom biur odpowiednie doznania wizualne, które jednocześnie przekładają się na funkcje poznawcze i kreatywność. Lekkość ścianek działowych, będących tłem dla bujnej roślinności oddaje charakter natury. Pod względem architektonicznym to szereg możliwości koncepcyjnych. Rośliny idealnie przełamują surowe wnętrza pełne szkła, rozpraszają światło i nadają przytulnego charakteru.

Szklane ścianki działowe nie tylko zapewniają szeroki widok na otaczającą przyrodę, ale mają zdolność do regulacji ciepła i znakomite właściwości akustyczne będące niezbędnym elementem przy projektowaniu zrównoważonych przestrzeni biurowych w duchu biofilii.

Biorąc pod uwagę jak ważne są dla naszego organizmu jest stałe doświadczanie natury, rośliny to element biur równie istotny jak odpowiednie oświetlenie, czy innowacyjne rozwiązania technologiczne. Stają się więc naturalnym balansem, zmniejszających stres pracowników.

Nie bez kozery od pokoleń uświadczeni jesteśmy w przekonaniu, że barwy natury są kolorami, które mają uspokoić umysł i dać odetchnąć zmęczonym oczom. I choć w procesie cywilizacyjnym nasze organizmy przystosowują się do zamkniętych pomieszczeń, w każdym tkwi pierwotna potrzeba obcowania z naturą.

Dlatego też dążenie do uczestnictwa w naturalnych procesach oraz żywym otoczeniu to nieodłączny element współczesnych przestrzeni biurowych.

Think Creo.