Dla wygody użytkownika oraz w celach statystycznych, strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na niej, akceptujesz zasady polityki prywatności & cookies.

Biura przyszłości

06.04.2022

Wnętrza biurowe z roku na rok stają się doskonalsze. Lepiej wyposażone, z dużą ilością zieleni, naturalnych ekologicznych materiałów, szkła idealnie skomponowanego z aluminium, oraz wszelkich nowoczesnych rozwiązań.  Wszystkie te segmenty to kolejne kroki do biura idealnego- biura stworzonego z myślą o człowieku. Ale czy to wystarczy? Przed tym dylematem stoją architekci, deweloperzy, zarządcy biur oraz takie firmy jak CreoConcept.  Jakie elementy biura gwarantują nie tylko ładny wygląd, ale również funkcjonalność i komfort pracowników i co robić by pracownicy czuli się komfortowo i swobodnie w przestrzeni biurowej.

 

Bez nazwy-13

 

Nowe normy dla biur

Mimo, że współczesne biura stale zyskują na atrakcyjności, badacze Leesman Index, najbardziej kompleksowego, niezależnego badania środowisk pracy udowadniają, że przestrzenie biurowe wciąż niedostatecznie zaspokajają potrzeby pracowników związane ze skupieniem i prywatnością. Według najnowszych badań, obejmujących również rynek biurowy w Polsce, hałas jest jednym z głównych czynników decydujących o niezadowoleniu z biura. Problem te dotyka głównie pracowników przebywających i wykonywujących swoje obowiązki zawodowe w biurach projektowanych na planie otwartym.   Nadal najpopularniejszą przestrzenią biurową jest właśnie open space, czyli ta, w której każdy z nas najbardziej narażony jest na nadmierną ilość bodźców z otoczenia. Rok 2022 ma stać się rozwiązaniem tego problemu. Wszystko dzięki nowej normie ISO 22955. Stawia ona wymagania w zależności od dominującej w danej przestrzeni aktywności pracowników.  Rosnąca świadomość pracodawców względem akustyki w biurze, zapewne przełoży się na realną satysfakcję pracowników. Warto pamiętać, że wspomniana satysfakcja to również efektywniejsza praca.

 

fotomohito_bitcreative_mideuropa_002_7399

 

think creo

Praca w biurach na planie otwartym uwypukla problemy związane nie tylko z hałasem, ale również ogólnie pojętą organizacją pracy. Zróżnicowane obowiązki zespołu, często kolidują ze sobą. Rozmowy telefoniczne nie współgrają z koniecznością pracy w skupieniu, bądź spotkań z kontrahentami. Miarą komfortu w biurze jest dziś szybka możliwość zmiany aranżacji przestrzeni, oraz dopasowanie jej nie tylko do potrzeb w danej chwili, ale również samopoczucia osób korzystających z biura. Pracownik to indywidualność z zupełnie odmiennymi preferencjami. To właśnie ten fakt przyczynił się do zmiany podejścia podczas projektowania wnętrz. Rosnące potrzeby pracowników przyczyniły się do stworzenia modułowych ścian mobilnych ZigZak. Liczy się komfort. Istnieje możliwość wydzielenia przestrzeni bez konieczności inwazyjnej ingerencji we wnętrze typu open space. Watro zaznaczyć, że poza funkcją czysto praktyczną, ściany mobilne to również dodatkowy element wizualny we wnętrzu, mający wpływ na jego estetykę.  Klasyczna wersja szklanej ściany, staje się nowoczesnym akcent, nadający minimalistycznego charakteru we wnętrzu. Jednak moduły nie muszą być stworzone tylko ze szkła. Płyta meblowa, która jest również częstym rozwiązaniem wpisuje się w nurt nowoczesnych biur w duchu ekologii. Takie duże przestrzenie pokryte mogą zostać również designarską tapetą, bądź folią. Łatwym sposobem na zapewnienie komfortu akustycznego pracownikom jest właśnie ściana mobilna. Gwarantuje ona  izolacyjność akustyczną Rw do 49dB przy użyciu tafli szklanej, oraz Rw do 44 dB przy użyciu płyty meblowej. Ściana mobilna jest więc rozwiązaniem w biurach z otwartą przestrzenią, w której brak dodatkowych miejsc do spotkań czy indywidualnych rozmów. Podział wnętrz ścianą zapewnia przede wszystkim prywatność, która dla każdego pracownika jest niezwykle cenna.

 

solution_space_int_030

Prywatność w nowoczesnej formie

Za komfort pracowników odpowiada nie tylko aspekt odpowiedniej akustyki. Poza tym, że chcemy mniej słyszeć, komfort gwarantuje nam również fakt byśmy mniej widzieli, oraz by nie widziano nas. Zagwarantowanie między innymi tych aspektów, sprawia, że pracownik lepiej czuje się w przestrzeni biurowej, a jego praca jest efektywniejsza.

Szklane ścianki działowe to praktyczne rozwiązanie idealnie wpisujące się w najnowsze trendy architektoniczne. Przezierne szkło gwarantuje nam piękny przepływ światła w pomieszczeniu i ma ogromne zalety wizualne, nie gwarantuje jednak pełnej prywatności w wydzielonym pomieszczeniu. CreoConcept oferuje rozwiązanie łączące oba aspekty. Każdy z naszych systemów wzbogacony może zostać o wyjątkowo atrakcyjne rozwiązanie technologiczne jakim jest folia Optitec.  To folia LCD, która wykorzystuje warstwę ciekłokrystaliczną zmieniając właściwości optyczne. We wnętrzu folii znajdują się ciekłe kryształki, które w normalnych warunkach mają nieregularną strukturę, przez co utrzymuje ona kolor mleczno-biały. Wystarczy aktywować jej działanie za pomocą impulsu elektrycznego uruchamianego pilotem bądź specjalną aplikacją, folia staje się wtedy zupełnie przezierna lub nieprzezierna. Nieprzezroczysta (w stanie niezasilonym, matowym) przełączalna folia działa również jako ekran projekcyjny wysokiej jakości ze względu na właściwości ciekłokrystaliczne, które zapewniają wysoki kontrast. Tylna projekcja zapewnia najwyższą jakość obrazu, natomiast przednia projekcja może być wzmocniona dodatkową powłoką odblaskową. Folia Optitec zapewnia również izolację termiczną, słoneczną i akustyczną, pomagając w utrzymaniu chłodu, komfortu i ciszy w pomieszczeniach.

 

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem w najnowszym wydaniu magazynu Builder Architecture.